Collection: Learn Local Kits

***Available across GTA & Central Ontario (if you are unsure, please contact us)

We offer Kits for ages 2-6 years old. 

Each Kit includes a variety of items made by local makers. We carry products from:

- Wandering Tree Co. tracing boards, peg dolls, wooden Montessori toys

- Brainy Games: memory games, alphabet & number puzzles, custom name puzzles, map puzzles

- Hometown Creative Co: Play-dough kits, sensory kits, "hide-and-seek" busy jars

- Lulo Learning: reusable pages for a "Busy Binder" (you'll receive 3 pages/ kit)

- For more information about our latest Makers, check out our Instagram!

We currently offer FOUR pick-up locations:

Lindsay, Oshawa, Pickering, Bradford

Shipping within Southwestern Ontario is $9.99. For other locations or across Canada, please contact us for a pricing estimate. 

21 products
  • Calming Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Mindfulness Kit
    Regular price
    $65.00
    Sale price
    $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Toddler Play Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Preschool Bundle
    Regular price
    $99.00
    Sale price
    $99.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Kindergarten Bundle
    Regular price
    $99.00
    Sale price
    $99.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Sensory Bin Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Play Dough Mini Kit
    Regular price
    from $35.00
    Sale price
    from $35.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Preschool Language Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Preschool Math Kit
    Regular price
    $65.00
    Sale price
    $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Kindergarten Language Kit
    Regular price
    $65.00
    Sale price
    $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Kindergarten Math Kit
    Regular price
    $65.00
    Sale price
    $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Name Recognition Kit
    Regular price
    $30.00
    Sale price
    $30.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Play-Based Learning Kit
    Regular price
    $99.00
    Sale price
    $99.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Shapes Mini Kit
    Regular price
    from $30.00
    Sale price
    from $30.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Numbers Mini Kit
    Regular price
    from $30.00
    Sale price
    from $30.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Learn Local Subscription
    Regular price
    from $54.00
    Sale price
    from $54.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Rainbow Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Gift Card
    Regular price
    from $50.00
    Sale price
    from $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Preschool Language- Part 2
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Primary Math Kit
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description
  • Discovery Box
    Regular price
    $70.00
    Sale price
    $70.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Purchase Link in Description